wtorek, 18 grudnia 2012

Swan Lake

 




Jezioro Łabędzie jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych spektakli baletowych na świecie. Mimo że tak długo mam do czynienia z tańcem, nigdy nie miałam okazji w całości oglądnąć tego przedstawienia. Jednak niedawno Kraków odwiedził Russian National Ballet. Nie mogłam przegapić takiego koncertu! 
                       





Ale zacznijmy od początku.. O czym w ogóle jest Jezioro Łabędzie? 
Jest to balet klasyczny w czterech aktach. Muzykę skąponawał Piotr Czajkowski, zaś choreografię opracowali Marius Petipa i Lew Iwanow. 

Postacie: 
Odetta - dziewczyna zaklęta w królową łabędzi 
Zygfryd - książę zakochany w Odecie 
Królowa - matka Zygfryda 
Rodbart - zły czarownik (zamienił Odettę w łabędzia) 
Odylia - córka Rodbarta (podszywa się pod Odettę) 

Libretto: 
AKT I
Na dworze królewskim trwa przyjęcie z okazji urodzin księcia Zygfryda. Solenizant dostaje w prezencie od matki kuszę. Jednocześnie Królowa oznajmia mu, iż jutro odbędzie się bal na którym będzie musiał wybrać sobie żonę. Książę jest zaniepokojony tym faktem. Benno proponuje mu wyjście na nocne polowanie nad brzegiem jeziora.
AKT II 
Akcja rozgrywa się nad jeziorem. Nadlatują łabędzie. Zygfryd oczarowany pięknem jednego z łabędzi, nakazuje przyjacielowi nie strzelać do ptaków. Odetta opowiada księciu o swoim nieszczęściu, klątwie. Pojawia się Rodbrat, który daje jej odczuć swoją obecność. Zygfryd przysięga Odecie miłość i wyzwolenie.
AKT III 
Bal. Zabawa na dworze. Zygfryd musi wybrać żonę spośród przybyłych księżniczek. Odrzuca wszystkie kandydatki. Nagle przybywają niespodziewani goście. Jest to Rodbart i jego córka Odylia (czarny łabędź), której uroda jest łudząco podobna do urody Odetty. Książę onieśmielony czarną łabędzicą, zapomina o Odecie i wyznaje miłość Odyli. Wówczas księżniczka i jej opiekun ukazują swoje prawdziwe oblicze. Zygfryd uświadamia sobie, że złamał obietnicę daną Odecie.
AKT IV 
Nad brzegiem jeziora zrozpaczona Odetta informuje inne łabędzie o zdradzie młodzieńca. Jednak po chwili pojawia się sam Zygfryd i tłumaczy całe nieporozumienie. Ponownie wznaje miłość królowej i wyjaśnia że to ją widział w postaci Odylii. Rodbart widząc swoją porażkę, grozi księciu śmiercią. Ten zaś, nie chce uciekać, bowiem woli zostać ze swoją ukochaną.
Istnieją dwa zakończenia. W pierwszym obydwoje giną w falach jeziora. Drugie natomiast kończy się szczęśliwie. Kochankowie zostają razem.
W obydwu zakończeniach wygrywa potęga miłości. Rodbrat nie mogąc tego znieść, umiera.


Wracając do wykonania przedstawienia przez Russian National Ballet. Ogólnie nie był to dobry występ. Po balecie rosyjskim spodziewałam się czegoś więcej. Tancerze zespołowi tańczyli nie równo. Książę nie potrafił zakręcić przyzwoicie nawet dwóch piruetów en dehors. Wydawało się, że nie mógł złapać pionu. Jedynie główna solistka dobrze wcieliła się w role czarnego oraz białego łabędzia. Godni zainteresowania okazali się również błazen i zły czarownik Rodbart. Stanęli na wysokości zadania. Stroje oraz scenografię oceniam na kiczowate. Jedynie płynna i delikatna a jednocześnie pełna napięcia muzyka Czajkowskiego naprawdę poruszyła moje wnętrze.




niedziela, 4 listopada 2012

Tancerze

 Tancerze różnią się budową fizyczną, typem i temperamentem. Wszyscy jednak muszą posiadać pewne nieodzowne przymioty:
- odpowiednia budowa ciała
- tancerka baletowa powinna mieć pewien rodzaj uroku, twarz 
i ciało. Są bowiem instrumentem na którym gra. Tancerz musi być wyrazisty od stóp do głowy. Do walorów fizycznych zaliczamy również wrodzony wdzięk.
- następną cechą jest muzykalność tancerki. Pojęcie
muzykalności to nie tylko poczucie rytmu. Prawdziwa  
muzykalność polega na bardzo subtelnym rozumieniu i wyczuciu  
utworu.
- kolejnym punktem są zdolności aktorskie. Gra aktorska  
w tańcu to trudny problem. Jest bardzo związana ze zdolnością muzyczną.

Technika jest środkiem, nigdy celem. Prawdziwe wykonanie tancerki wymaga znajomości muzyki, malarstwa i estetyki własnej sztuki, czyli tańca.
Tancerz artysta pojmuje taniec jako całość, której pierwszy krok wpływa na drugi. 
Prawdziwy tancerz wykonuje skomplikowane kroki, pojmując taniec jako całość kierowaną muzyką.



Technika baletowa jest ważnym miernikiem, za pomocą którego tancerz może oceniać swoją wartość. określenie 'balerina' w praktyce oznacza tancerkę wykonującą głównie role w baletach klasycznych. Tancerka klasyczna wyróżnia się nie tylko interpretacją określonej roli, co pięknem swojej linii i płynnością tańca. Oglądając balet klasyczny podziwiamy piękno linii tancerki i odkrywamy jej osobowość.


poniedziałek, 22 października 2012

Taniec współczesny

Trzema najważniejszymi elementami w tej technice są kontrakcje, swobodne opadanie oraz emocje. Taniec współczesny jest to ruch wynikający z emocji. Jeśli ich nie będzie- nie będzie tańca. 


Ludzie, przychodzący na spektakle z tańca współczesnego skupiają się głównie na przekazywanych  przez tancerzy emocjach, a nie na wykonywanym ruchu.

Pewien Rosjanin (którego nazwiska w tym momencie nie mogę sobie przypomnieć), przed wypuszczeniem swoich aktorów na scenę, denerwował ich aby mogli lepiej wejść w swoją rolę.

W tańcu współczesnym ważne jest, aby wypełnić taniec sobą. Opowiedzieć historię. Trzeba wypełnić sobą, swoją interpretacją rusztowanie, które daje nam nauczyciel. 


Dzisiaj na zajęciach była improwizacja. Musieliśmy pokazać ból. Było to ciekawe doświadczenie. Z początku wydawało się łatwe. Jednak kiedy trzeba było samemu wymyślić, a następnie zatańczyć własną etiudę związaną z bólem, pojawiły się problemy. Gdy przyszedł czas prezentacji, okazało się że nie wyszło nam to najgorzej. Pojawiło się wiele świetnych pomysłów na interpretację bólu w tańcu. Najczęściej wykonywanym ruchem, były kontrakcje w brzuchu i klatce piersiowej.

Większość ruchów w tańcu współczesnym to jest wyrażanie bólu, dlatego taniec ten jest idealny dla introwertyków, czyli osób, które tłumią w sobie emocje, są zamknięte i dobrze czują się w samotności. Ja jestem raczej ekstrawertykiem. Ale tak naprawdę, każdy skrywa w sobie jakieś emocje jak miłość czy strach. Sądzę, że taniec współczesny jest najlepszym sposobem aby je wyrazić.




niedziela, 14 października 2012

Krótka historia baletu

Taniec - to specyficzny rodzaj aktywności ruchowej. Aktywność ta jest ujęta w pewne układy rytmiczne i wyraża określone treści i uczucia. Podstawowe składniki tańca to ruch i rytm.

Historia baletu to zaledwie fragment historii tańca. Balet rozpoczął swój żywot w okresie założenia Akademii Tańca i Muzyki (Francja 1660 r.). W Polsce pierwszy balet powstał za króla Władysława IV. Środkiem wyrazu baletu jest taniec klasyczny. Balet narodził się we Włoszech, a rozpowszechnił w Niemczech.

Dziś balet jest zróżnicowany dzięki swojej bogatej historii. Za sprawą filmu i telewizji jest teraz bardziej popularny niż kiedykolwiek.

sobota, 13 października 2012

Hej!

Witam na moim blogu. Pisze go, ponieważ pragnę podzielić się z Wami moimi zainteresowaniami. Głównie zajmę się baletem klasycznym i tańcem współczesnym. Będę opisywać tutaj różne ciekawe spektakle, które warto zobaczyć. Zapraszam do zaglądania, komentowania i czytania ;)